Ritkán spekulálok, kevés pénzzel, egy-egy termékről viszont leírom véleményem bár tudom, hogy ezen elemzések elnagyoltak, sarkítottak és esetleg tévesek, de úgyis csak hobbiból írok. Senkinek sem ajánlom, hogy ezek alapján bármilyen befektetési döntést hozzon.
Lesz-e cianidos aranybánya Verespatakon?
2011.05.24. 20:28 kolcsonpenz
A cianidos aranybánya megvalósul, inkább előbb mint utóbb. Miért is?
Mert az arany drága és a jövőben még drágább lesz.
Túllépve az etikai megfontolásokon érdemes-e aranyban tartani megtakarításainkat, áttételesen támogatva ezzel a cianidos aranybányászatot?
Egy termék áralakulásának szempontjából rövid-középtávon a fogyasztó érdektelen, ahogy a termelési javak tulajdonosa, a termelő is. Akik fontosak azok a vállalkozók, spekulánsok, akik az árkülönbözet időbeli és térbeli kihasználásával nyerni akarnak.
Az aranyár szempontjából ami a lényeg: 1. van a spekulánsok által vezérelt, olykor hektikusan változó kereslet. 2. A végső fogyasztók árelfogadók, a meglévő piaci árak és a „véleményvezérek” által felkorbácsolt saját igények alapján hoznak döntést, hogy vesznek-e vagy sem. 3. A termelők is árelfogadók, ők a piaci árak és a termelés határköltségének ismeretében hoznak arról döntést, hogy termelnek-e vagy sem és a hosszú távú árak alapján esetleg döntenek a további beruházásokról.
(Mivel a hosszútávú aranyár már jó ideje a termelés határköltsége fölött van, sajnos nincs jó hírem a Verespataki hegybontást ellenzőknek, és a Greenpeace aktivistáknak sem. A világsajtóban a beruházó már most agresszívan hirdeti az óriási erdélyi lehetőséget, a Cianidos Hegybontást. Még egyik nagy kedvencem Jim Rogers interjúja elött is ott vannak: http://www.bloomberg.com/video/67100110/ (Carpathian Gold Inc.) )
Az aranyár fundamentális elemzése.
Kereslet:
A téma a Cianidos Hegybontók hirdetésének láttán ragadta meg a fantáziámat, de azért is választottam ezt a piacot, mert kiválóan alkalmas a spekulánsoktól kiinduló áralkalmazkodás gyakorlati bemutatására
Az arany gyakorlati felhasználási területe: ékszer: 40%, befektetés: 50%, ipar: 10% (Ez csak az éves termelésre vonatkozik, de a világ összkínálatának az éves termelés csak kb. 1,5%-t jelenti!) A nem befektetési aranykereslet az éves termelésnek kb.: 50%-a (bár, hogy az ékszerként való hasznosítás befektetés-e vagy végfelhasználás az kérdéses), azaz az éves nem befektetési aranykereslet a világ aranykészleteinek kb.: 0,7%-a, és ebből az arányból egyszerűen látható, hogy végfelhasználók súlya az összkínálathoz képest elenyésző, árbefolyásoló képességük minimális.
Kínálat:
A bányák éves termelése 2009-ben: 80M uncia, 2572mt. (forrás: www.goldsheetlinks.com/production.htm ) ez az összes már felhalmozott készletnek, ( ami 2010-ben kb..: 170.000mt) nagyságrendileg 1,5%-a. A termelés pontos határköltsége nem ismert (talán néhány IT tag tudja pontosan), de több forrás is állítja, hogy a legdrágább bánya sem termel 1100$ fölött. (forrásaim: thegoldwatcher.blogspot.com/2011/04/morningstar-reduces-gold-price-forecast.html , seekingalpha.com/article/264093-this-is-what-deflation-looks-like)
A termelés összkészleten belüli elenyésző aránya miatt 1,5%!) rövid-középtávon nem releváns tényező. A termelés határköltsége az ár szempontjából rövid távon persze azért is lényegtelen, mert a bányatársaságok értéke úgy is nőhet, ha nem termelnek, hiszen a tulajdonukban lévő bányákban rejlő feltárt, de kitermeletlen aranykészlet akkor is érték, ha hozzá sem nyúlnak. A bányák szempontjából valószínű, hogy az aranyár minmum 3-5 éves átlagárának van a kitermelés nagyságára hatása, ekkora időtávon a fb. tagoknak már kápé kell, hogy házat vehessenek a Rivierán. Tehát a legtöbb befektető időhorizontján hiába jelentősen magasabb az termékár a termelés határköltségénél, az nem befolyásolja a piaci árat. (talán ezt nevezi a „szakma” monopolisztikus versenynek)
Összességében a végső felhasználók nem alakítják az árakat semmilyen időtávon. A termelők hosszú távon (3-5 év) talán hatnak az árakra, de rövid távon lehet, hogy a fordított kauzalitás sem teljesül és a piaci áraknak a termelés határköltségén keresztül sincs hatása a termelésre.
Ha nem a végfelhasználók és nem a termelők határozzák meg az áralakulást, akkor mégis kik? A spekulánsok és a készletek fölött rendelkező egyéb piaci/állami szereplők, akik eldöntik, hogy a felhalmozott készleteiket növelik, vagy csökkentik.
Ha a spekulánsok úgy döntenek, hogy a felhalmozott készleteiket növelik, akkor az ár nőni fog akár a piaci hurráoptimizmusra jellemző hiperbola alakzat is kialakulhat, hiszen mind a végfelhasználók, mind pedig a termelők kereslete/kínálata az összkészlethez képest marginális, magatartásuk pedig árrugalmatlan és követő jellegű.
Ha pedig a spekulánsok egyszer úgy döntenek, hogy más területen nagyobb a megtérülés és az aranypiacról kivonják tőkéjüket, úgy a minimális súlyú egyéb piaci szereplők miatt az árak összeomlanak.
Ami még hosszú évekig késleltetheti az áresést/összeomlást, vagy akár még jóval magasabb szinten is „stabilizálhatja” az árakat:
Az arany fizikai tárolásának költsége minimális (összehasonlítva: olaj, kukorica, búza, stb.)
Hitelpénzből, mint értékmérő alternatíváből „bármennyi teremthető” és nyomtatnak is belőle rendesen, az arany viszont csak az éves nettó termelés – el inflálódhat. (kb. 1,5%/év)
A reálgazdaság tőkekereslete alacsony a rendelkezésre álló felhalmozott tőkéhez viszonyítva, ezért a bankok és az egyéb betétgyűjtők a pénzpiacon kereskednek a hitelkihelyezés helyett, ami az eszközárak elburjánzásához vezet.
Összefoglalva:
Amíg a világ spekulánsai jöbb értékmegőrzőnek tartják az arany felhalmozását, mint más befektetéseket és az éves kínálat bányák/jegybankok felöl a felhalmozott készletekhez képest nem nő jelentősen, addig az árak nőni fognak. A spekulánsok világszemléletének vagy befektetési prioritásának megváltozása következtében viszont drámai mértékben zuhanhatnak is az árak.
Az átlagos földlakó most szegény, de vagyona nő pl.:Kina,India, stb., ezért évtizedes távlatban optimista vagyok az aranyárral kapcsolatban, 10 éven belül könnyen elérheti a 3000$-3500$ -t is az árfolyam. (Verespatakon az összes helyet el fogják ciánozni, hogy néhány tonna aranyhoz jussanak.)
Nagy visszaesések azonban benne vannak a pakliban. Amennyiben korrekció történik az aranyárban és jóval a termelési határköltség alá esik az ár akkor venni kell (mai áron: 800-1000$ körül). Ha a termelés határköltségét 2,5-3X meghaladó árak jönnek (mai áron: 3000-4000$) akkor kis tőkét esetleg többször keveset kockáztatva, a hiperbola inflexiós pontját türelmesen kivárva hosszabb távon el lehet kezdeni shortolni. (Hiszen ilyen áron egy ekkora befektetési sztori végén még valószínűleg Mari néni a szomszédból is aranyban, aranyETF-ben, vagy valamilyen aranyhoz kötött befektetési jegyben tartja pénzecskéjét. Ekkor a zuhanás valószínűsége és mértéke nagy lehet.)
Szerintem a mai szinten (1543$) az aranyár drága, de nem annyira, hogy érdemes lenne foglalkozni vele. (A volatilitás is lecsökkent, ami szintén azt mutatja, hogy most nincs nagy story.)
2011.06.03.
Szólj hozzá!
Címkék: spekuláció
A bejegyzés trackback címe:
https://stex.blog.hu/api/trackback/id/tr862929763
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
